Thu, 14 Oct 2021 06:24:28 +0000

Tanévnyitó: ünnepély 2018. augusztus 31. 16. 30

Hangok és beck feladatok 5 osztály en

7. ÚJ SZÓ ALKOTÁSA TÁBLA: ürügy, söre, üresek, régi Például: lelő - ölel - Olvasd el a táblán látható szavakat! Ha visszafelé olvasod a szavakat, akkor is értelmes szót kapsz. Írd le ezeket, de vigyázz, mert megváltozik a helyesírásuk! Ellenőrzés a tábláról (gyűrű, erős, keserű, ígér). A hibátlan munka jutalma az Á betű. Írd a margóra! 8. FIGYELEM- ÉS HALLÁSFEJLESZTÉS - Szavakat mondok. Számold meg, hány szóban hallottál hosszú mássalhangzót! Koppantásra mutass annyit a kezeden! SZAVAK: függöny, lesz, egyik, mennydörög, süllyed, szalag, bakancs, alatt, gally (5) 9. SZÓPÁROK - Ismét a feladatlap on folytatjuk a gyakorlást. Olvasd el és oldd meg a 2. feladatot! Melyik szóból lesz új szó, ha az utolsó mássalhangzóját megkettőzzük? Írd le ezeket a szópárokat! (MELLÉKLET) (kel-kell, hal-hall, tol-toll, var-varr, ál-áll, szál-száll) - Olvassuk el közösen helyes hangsúllyal és artikulációval a szópárokat! (ha van rá idő mondatokat is alkothatunk a szópárokkal) A hibátlan munka jutalma az Ó betű.

___________, de megnőttél! Juli __________ rövid ujjú pólót vett. Rakd a fát a tűzrakó _____________ mellé! Hány ______________ van a kezeden? 4. Cseréljétek ki a következő szavak egyik mássalhangzóját j-re vagy ly-ra úgy, hogy új jelentésű szavakat kapjatok! Írjátok is le őket! 5. Helyesírási totó 6. Pótold a hiányzó j vagy ly betűt az alábbi szavakban! bé__eggyű__tő, hüve__ku__, pu__kato__ás, erké__a__tó, __átékszabá__ BINGÓ

Hangok és beck feladatok 5 osztály y

hangok és beck feladatok 5 osztály hangok és beck feladatok 5 osztály y

Hangok és beck feladatok 5 osztály 2017

I. A hangok keletkezése – A hangot rezgő anyag szólaltatja meg. – A hang hullámokban terjed. (körkörös hullámok) – A hangot egy közvetítő anyag viszi tovább (víz, levegő) – A hanghullám a fülünkben lévő dobhártyát rezegteti meg, az agyunk ezt alakítja vissza hanggá. II. A beszédhangok A) A beszédhangok keletkezése A levegő útja: tüdő → légcső → gége (+ rajta a két hangszál, amelyet a levegő megrezegtet) → ínyvitorla (kétfelé terelheti a levegőt) ↙ ↘ orrüreg szájüreg: ajkak, fogak, szájpadlás, nyelv B) A beszédhangok csoportosítása 1. ) Magánhangzók – képzésükkor a szájüregben nincs akadály – tiszta zöngehangok (a hangszálak rezegnek) 2. ) Mássalhangzók – képzésükkor a szájüregben akadály van – a hangszál • rezeg = zöngés mássalhangzó • nem rezeg = zöngétlen mássalhangzó III. A magánhangzók 1. ) A magánhangzók csoportosítása a) Időtartam szerint – rövid: a, e, i, o, ö, u, ü, – hosszú: á, é, í, ó, ő, ú, ű, b) Ajakműködés szerint – ajakkerekítéses: a, o, ó, u, ú, ö, ő, ü, ű, – ajakréses: á, e, é, i, í, c) A nyelv vízszintes mozgása szerint – mély (hátul képzett): a, á, o, ó, u, ú, – magas (elöl képzett): e, é, i, í, ö, ő, ü, ű, d) A nyelv függőleges mozgása szerint – alsó nyelvállású: a, á, e, – középső nyelvállású: ö, ő, é, o, ó, – felső nyelvállású: u, ú, i, í, ü, ű, 2. )

hangok és betűk feladatok 5 osztály

Hangok és beck feladatok 5 osztály 2016

BETŰREND - Milyen hónap van most? Melyik évszakhoz tartozik? Melyek még a téli hónapok? Ismerünk egy dalt is decemberről. Melyik ez? (Ember, ember, december…) Énekeljük el! - Mondjatok a DECEMBER szó minden betűjével egy-egy keresztnevet! Például: D – Dávid, Dóra, Dénes, Dorottya… E – Eszter, Ernő, Edit, Erzsébet, Elek, Elza, Enikő… C – Cecília, Cili, Cintia M – Máté, Márk, Márton, Mária, Mónika, Mihály… B – Béla, Beáta, Botond, Barbara, Balázs, Bianka… R – Réka, Róbert, Roland, Rita, Ráhel… A neveket a táblára írom. - Állítsd betűrendbe a táblán látható neveket! Írd le a füzetedbe! Ellenőrzés a tábláról. A hibátlan munka jutalma az I betű. Írd a margóra! 6. KERESZTREJTVÉNY - A kiosztott feladatlap on folytatjuk a munkát. Fejtsd meg a keresztrejtvényt! Keress –u, -ú végű szavakat a rejtvény megfejtéséhez! (MELLÉKLET) Ellenőrzés szóban. A megfejtés: marabu A hibátlan munka jutalma a K betű. Írd a feladat mellé! - Tanultunk egy verset a maraburól. Mondjátok el Varga Katalin: Ó, te marabu című versét!

Mássalhangzótörvények a) Összeolvadás – két különböző mássalhangzó áll egymás mellett – egy harmadik hangot hallunk t + sz → cc (játszik) d + sz → cc (adsz) t + s → cs (fűtsünk) n + j → ny (fonjad) d + j → gy (adjad) t + j → ty (kertje) b) Rövidülés – 3 mássalhangzó áll egymás mellett • 2 azonos (hosszú) • 1 eltérő – a két azonos közül az egyiket nem ejtjük varrta, jobbra, otthon c) Kiesés – 3 különböző mássalhangzó áll egymás mellett – a középsőt nem ejtjük mondta, nézd meg, mindnyájan, d) Nyúlás – két magánhangzó között hosszú mássalhangzót mondunk kisebb, egy, lesz, e) Hasonulás e/1. Részleges hasonulás zöngésség szerint – két mássalhangzó áll egymás mellett • egyik zöngés • a másik zöngétlen – a 2. mássalhangzó az előtte állót magához hasonlóvá teszi zöngésség szerint (a változás csak akkor következik be, ha az 1. mássalhangzónak van zöngés/zöngétlen párja) zsebkendő lakberendező ↓ ↓ ↓↓ zg zgt zgt zg ↓ ↓ b → p k → g képzés helye szerint • az első -n, -m vagy -ny • a mögötte álló -b, -p, -m, -gy, -ty, – az -n hangból -m vagy -ny lesz különben, színpad, tanmenet, öngyújtó, ponty, e/2.

Hangok és beck feladatok 5 osztály 3

ÓRAVÁZLAT Nyelvtan, helyesírás 2. osztály Tananyag: A hangokról és betűkről tanultak gyakorlása (tehetséggondozó óra 2x45 percben) Ideje: 2013. december 2. Eszközök: nyelvtan füzet, feladatlap CÉLKITŰZÉS - Ma a hangokról és betűkről tanultakat fogjuk gyakorolni játékos feladatok megoldásával. 1. ARTIKULÁCIÓS GYAKORLAT - Helyes artikulációval mondjátok el az ábécét úgy, hogy a magánhangzóknál dobbantotok! - Ismételjük meg suttogva (némán), csak tapssal és dobbantással! 2. KI VAGYOK ÉN? - Találd ki, mely betűk mutatkoztak be a következő meghatározások alapján! Írd le a nyelvtan füzetedbe! a) Velem kezdődik az ábécé. (a) b) Háromjegyű vagyok. (dzs) c) A hosszú magánhangzók közül én vagyok az első az ábécében. (á) d) Egyjegyű mássalhangzó vagyok, az egyik szomszédom az "m" betű. (n) e) Mássalhangzó vagyok, előttem a "k" betű áll. (l) - Alkoss a betűkből egy szót! Írd le! Foglaljuk mondatba! - Ki dolgozott hibátlanul? A hibátlan munka jutalma egy "V" betű. Írd a feladat mellé a külső margóra!

Magánhangzótörvények a) A hangrend Szavaink többségében a magánhangzók szabályosan rendeződnek. – magas hangrendű szó = csak magas magánhangzó van a szóban – mély hangrendű szó = csak mély magánhangzó van a szóban – vegyes hangrendű szó = magas és mély magánhangzó is van a szóban Vegyes hangrendűek lehetnek a következő típusú szavak: – azok az ősi szavak, amelyekben -e, -é, -i, -í hang van (ezeknek valaha volt mély változata is) – az összetett szavak – idegen eredetű, azaz más népektől átvett szavak b) Az illeszkedés A toldalék hangrendje illeszkedik a szó hangrendjéhez. – magas hangrendű szóhoz magas hangrendű toldalék járul – mély hangrendű szóhoz mély hangrendű toldalék járul – vegyes hangrendű szóhoz többnyire mély hangrendű toldalék járul (DE! sokszor az utolsó szótag hangrendje dönti el) IV. A mássalhangzók 1. ) A mássalhangzók csoportosítása a) Időtartam szerint: – rövid: l, t, – hosszú: ll, tt, b) A hangszalagok működése szerint: – zöngés (rezegnek a hangszalagok) – zöngétlen (nem rezegnek a hangszalagok) zg: b d dz dzs g gy j l (ly) m n ny r v z zs – zgt: p t c cs k ty – – – – – – f sz s h c) A képzés helye szerint: – ajakhang: p, b, – foghang: d, n, t, – íny/szájpadlás hang: ny, ty, – gégehang: h, d) A képzés módja szerint: – zárhangok: k, t, d, – réshangok: sz, s, – zár-rés hangok: c, dz, – orrhangok: m, n, ny, – pergőhang: r, 2. )

AZ ÓRAI MUNKA ÉRTÉKELÉSE - Kinek sikerült összegyűjtenie 6 betűt? Alkoss a betűkből egy értelmes szót! (KIVÁLÓ) Szünetben tegyétek az asztalomra a füzeteteket és a feladatlapotokat! Ha valóban hibátlanul dolgoztatok, ötöst kaptok az órai munkátokra. - Nyújtsa fel a kezét, aki jól érezte magát az órán! - Köszönöm a munkátokat! TÁBLA KÉPE óraszám dátum lány és fiú rajza ürügy, söre, üresek, régi pl. lelő-ölel MELLÉKLET FELADATLAP 1. Keresztrejtvény 2. Melyik szóból lesz új szó, ha az utolsó mássalhangzóját megkettőzzük? Írd le ezeket a szópárokat! kel, ken, hal, kor, szel, tol, var, ál, szál, szól ________________________________________________ 3. Egészítsd ki a következő mondatokat a szópárok odaillő tagjával! csukja – csuklya új – ujj hej – hely fogja – foglya Panni a jobb kezével _________________________ a tollat. Ki __________________________ be az ajtót? Az esőköpeny fontos része a ___________________, mert védi a viselője fejét az esőtől, széltől. Beomlott egy járat, és két ember a barlang _____________________ lett.

  1. Hangok és beck feladatok 5 osztály de
  2. Jászberényi szent erzsébet kórház
  3. Szolgáltatások széles köre kémények, kéményrendszerek tervezésében és gyártásában
  4. Használt honda civic eladó

3. IGAZ, HAMIS ÁLLÍTÁSOK - Állításokat mondok. Ha igaz írj I betűt a füzetedbe, ha hamis H betűt! a) A betűk sorrendjét ábécének nevezzük. I b) A hangot látjuk és leírjuk. H c) A betűk egyjegyűek vagy kétjegyűek. H d) Betűrendbe soroláskor a magánhangzók hosszú és rövid változata között nem teszünk különbséget. Tehát e=é. I e) A szavak végén az –ó, -ő hosszú, kivétel a no, nono. I f) A kétjegyű mássalhangzó hosszúságát úgy jelöljük, hogy kétszer írom le. H Ellenőrzés szóban. - Javítsuk a hamis állításokat! - Kinek lett hibátlan a feladatmegoldása? A hibátlan munka jutalma egy "L" betű. Írd a margóra! 4. SZAVAK CSOPORTOSÍTÁSA (frontális munka a táblánál) - Enikő és Samu szavakat gyűjtöttek. Megkeresték azokat, amelyekben a szóvégi magánhangzók hosszúsága megegyeznek a nevük végén szereplő magánhangzó hosszúságával. Akit szólítok, jöjjön ki, fogjon meg egy szókártyát és helyezze a kislány vagy a kisfiú képe alá, a megfelelő helyre! (a táblán egy lány és egy fiú arca látható) SZAVAK: bicikli, taxi, zokni, no, alku, bábu, batyu, eskü, menü, revü, hindu, saru, bürü (SAMU) szőlő, holló, forró, terítő, hosszú, gyűrű, vályú, lassú, hattyú, sí, rí, gyí (ENIKŐ) 5.

motoros-találkozó-ikervár

Tepsis csirkemell receptek, 2024